Visitors

Open Competitions

 

2020 Open Entries

Click here to enter all Club Open Competitions

 

Open Formats

7th June - Malcolm Fox Bowl

Mixed Am-Am Stableford (Best ladies and men's score to count)

Max Handicap limit is 28 for Men and 36 for Ladies.  90% Handicap allowance

25th June - Ladies Summer Am-Am Open

Am-Am Stableford.  Handicap limit 36, 90% allowance. 

29th June - Men's  Seniors Millennium Open Am-Am Stableford

Open Competition to gentleman over 55 years and over.  Am-Am Stableford.  Handicap limit 28, 90% allowance. 

30th July - Old John Better Ball, senior men

Open to gentleman 55 years and over. Fourball Stableford, Handicap limit, 90% allowance. 

3rd September Men's Open Am-Am

Men's Open Am-Am Stableford, Handicap Limit 28, 90% allowance

6th September - Shirley Ellis mixed fourball stableford

Max. Handicap limit is 28 for Men and 36 for Ladies. 90% handicap allowance.

8th October - Ladies Autumn Am-Am Shotgun

Am-Am Stableford shotgun start at 10:00am.  Handicap Limit 36, allowance 90%.  Entry includes Soup and sandwiches.

 

VISITORS FEEDBACK

External feedback is seen as a very important guide to 'how we are doing'. Please click here to see the latest results.

 

RESULTS 2020

THURSDAY 8 OCTOBER: LADIES AUTUMN AM-AM

Winners - N Mitchell, K Marshall, J Bennett and K Tierney from Branston Golf Club and The Belfry, 80 points

Runners Up - J Metcalf, J Montgomery, B Curtis and P Teckham from Staverton Park Golf Club, 79 points

Third Place - M Brooks, C Parke, T Ayer and J Bingham from Mickleover Golf Club, 78 points

Fourth Place - D Smith, R Smith, D Eaglefield and A Chamberlain from Branston Golf Club and Burton on Trent Golf Club, 77 points

Fifth Place - A O'Kelly, T Collins, S Beswick and L McCoubrie from Rothley Park and Lingdale Golf Club, 76 points

THURSDAY 3 SEPTEMBER: MENS OPEN AM-AM

Winners - N Green, J Hickton, M Brennan, C Hannah, 85 points (Local Rule)

Second - C. Budd, C. Frake, D. Spalding, R. Hodgkins, 85 points

Third - T. Knowles, S. Piecha, B. Drew, D. Morgan, 81 points (Local Rule)

Fourth - A. Edyvean, C. Edmeades, D. Evans, S.Kelly, 81 points

Fifth - S. Jenney, D. Kerr-Delworth, C. Edwards, S. Adcock, 79 points

 

RESULTS 2019:

THURSDAY 10 OCTOBER: LADIES AUTUMN OPEN AM-AM SHOTGUN

Winners - C Geschke, A Love, K Jex, A Whibley (Lingdale Golf Club), 73 points

Second - L Jelley, J Hebblethwaite, P Turner (all Rothley Park), K Seal (Longcliffe), 73 points

Third - A O'Kelly, H Walker (Rothley Park), L McCoubrie (Lingdale), P Houlden (Edgbaston), 72 points

Fourth - A Goodchild, O Hickman, H Brownless, L Sherry, Northampton Golf Club, 71 points

Fifth - P Arkle (Rothley), K Hunt, L Hallett, H Hope (The Leicestershire), 71 points

SUNDAY 8 SEPTEMBER: SHIRLEY ELLIS OPEN

Winners - Ginny Mulligan and Andy Cripps, Rothley Park Golf Club with 50 points

Second - Brian Linnington and Helen Linnington, Erewash Valley Golf Club with 45 points

Third - Andrew Hebblethwaite and Jane Hebblethwaite, Rothley Park Golf Club, 43 points

Fourth - Duncan Speck and Izabella Speck, Whittington Heath Golf Club, 42 points

Fifth - Jenny Piecha and James Quemby, Rothley Park Golf Club with 42 points

NEAREST THE PIN PRIZES

4th Hole

Maz Sharpe, Rothley Park Golf Club

Barry Pegler, Rugby Golf Club

12th Hole

Val Jarvis Evans, Rothley Park Golf Club

David Weeks, Thornbury Golf Club

THURSDAY 5 SEPTEMBER: MEN'S OPEN

Winners - Dave Wardle, Mick Deevey, James Simpson & Brett Collins from Rothley, 85 points

Runners Up - Rob Toone, Matt Hilton, Colin Taylor & Rob Rees from Rothley, 84 points (back 9)

Third - Chris Olivier, Mick Knight, Paul Sturgess & Stan Piecha from Rothley, 84 points

Fourth - Carl Harris, L Wyche, G Dobbs, D Squire from Greetham Valley, 83 points

Nearest the pin 4th - Ian Freeman

Nearest the pin - 12th Colin Taylor

Longest Drive 11th - Colin Taylor

THURSDAY 25 JULY: OLD JOHN SENIORS OPEN

Winners - Andy Simpson & Bruce Wheeler, 44 points (Back 9)

Second - John Hardwick & Jon O'kelly, 44 points

Third - Mo Singh & Don Kotak, 43 points

Visitors - Quenton Carruthers & Graham Garrett, 43 points

Fourth - Charlie Parker & Nick Walley, 42 points (Back 6)

Fifth - Tony Barkway & M King

Nearest the Pin - Graham Garrett 

 .  

THURSDAY 27 JUNE: LADIES SUMMER AM-AM

Winners - Chris Savage (Rothley Park), E. Williams (Stanton on the Wolds), A. Whibley (Lingdale), L. McCoubrie (Lingdale), 79 points

Second - S. O’Connell, N. Barton, A. Harrold, A. Kynoch (The Nottinghamshire), 75 points

Third - P. Vincent, V. Foster, D. West, S. Burgess (Kilworth Springs), 74 (back 9)

Fourth - Mary Galyer (Rothley Park), G. Hilton (Rothley Park), J. Beaven (Charnwood Forest), A. Cummins (The Leicestershire), 74 points (back 9)

Fifth - C. Holman,  A. Hughes, A. Fensome (Burghley Park) and P. Cook (Peterborough Milton), 73 points (back 9)

Sixth - M. Brook, J. Bingham, T. Ayer, C. Parke (Mickleover), 73 points back 9

Nearest the pin 4th - Yvette Saunders, The Nottinghamshire

Nearest the pin 12th - Lesley Young, Greetham Valley

MONDAY 24 JUNE: SENIORS MILLENNIUM AM-AM

First - Gordon Reekie (Luffenham), Ralph Goldson, C Goldson (Royal Cromer), John Galyer (Rothley), 88 points

Second - Rick Moorcroft, Andrew Horsley (Rothley), A Marchant, J Wright, 87 points

Third - David Ritchie, Adrian Blyth, Colin Pitts, Kim Brown, 85 points (on Back 9)

Fourth - Paul Kettle, Jeremy Clear, Dick Cole, George Walton, 85 (on Back 9)

Visitor's prize - John Brooks, Nick Woodford, Martin Mapplebeck, Steve Rainford - Erewash, 84 points

   

   

FRIDAY 14 JUNE: JELSON HOMES PRO AM

Professionals

Winner - Paul Streeter, Lincoln Golf Centre, 64-7

Second - Andrew Willey, Oakmere Park, 66-5

Tied third - Andrew Cheese, Robert Rock Golf Academy, 68-3

Tied third - James Whatley, Morley Hayes, 68-3

Teams

Winners - Sean Cook, Tony Keating, Nick Herbert and professional Phil Edwards, 127-15

Second - David Mayfield, David Ritchie, Jo Mayfield and professional Bob Larratt, 129-13

Third - Robin Dickin, Gary Fowler, Chris Asher and professional Karl Adams, 129-13

Fourth - Lee Wright, Justin Bell, Matthew Ross and professional Neil Evans, 130-12

Fifth - Phillip Jones, Greg Cornish, Godfrey Jones and professional Michael Reed, 132-10

Sixth - Jez Perry, Tom Roberts, Darren Want and professional Chris Evans, 133-9

Nearest The Pins

Hole 4: Ladies - Jane Hebblethwaite, Men - Karl Yates, Professional - Simon Lilly

Hole 7: Ladies - Debbie Borley, Men - Dave Ashton, Professional - Lee Clarke

Hole 12: Ladies - Jo Mayfield, Men - Nick Preedy, Professional - Andy Willey

Longest Drive (hole 16)

Ladies - Jo Mayfield, Men - Sean Cook, Professional - Neil Evans

     

SUNDAY 2 JUNE: MALCOLM FOX BOWL 

Winners - Paul Inman, Pete Fairhall, Lynne Inman and Pam Fairhall  from Norwood Park, 83 points

Second - Valda Austin, Craig Allan, Ian Lidbetter, and Pat Jamieson from Greetham Valley, 80 points

Third - Tim Knowles (Rothley), S Holwell, Barbara Suffolk (Lingdale) and Brian Drew (Glen Gorse), 78 points

Fourth - Jon O'Kelly, Amanda O'Kelly, Dave Hughes (Longcliffe) and Lyn Mcoubrie (Lingdale), 78 points

Fifth - Lorraine Howd, Steve Cockayne, Dave Kerry and Wendy Kerry from Ruddington Grange, 78 points

Nearest the Pin, Men - Peter Fairhall, Norwood Park

Nearest the Pin, Ladies - Sinead Corcoran, Rothley Park

The winning team from Norwood Park   Nearest the Pin, Peter Fairhall

 

RESULTS 2018:

SATURDAY 15 SEPTEMBER: JACK SEAGER TROPHY

Winner - Daniel Stablik, nett 66

Runner Up - Luke Dekonski, nett 68

Scratch Winner - Matt Bolton (Stapleford Park), 71

Scratch Runner Up - James Green (Stanton), 72

Division 0-11 Winner - Dillon Boivin, nett 69

Division 0-11 Runner Up - Neil Travis, nett 68 (B9)

Division 12-28 Winner - Stuart Wood, nett 69

Division 12-28 Runner Up - Jim Carlill, nett 70

 

THURSDAY 6 SEPTEMBER: LADIES OPEN AM-AM

Winners - Wendy Miller, Alison Johnson, Jean Makin and Anne Bloor (Nottinghamshire GC)

Runners Up - Wendy Miller, Alison Johnson, Anne Bloor and J Makin (Rushcliffe)

Third - Sally Lee, Liz Kitchen, Kali Morecroft (Rothley) and Jane Houghton (Rutland)

Longest Drive: Claire McIlroy (Rushton GC)

Nearest the Pin: Mary Lund (Stanton on the Wolds)

   

SUNDAY 2 SEPTEMBER: SHIRLEY ELLIS

Winners - David and Chris Bown, Ullesthorpe Golf Club, 44 points

Second - Sade and Stash Brodniewska, Chilwell Manor Golf Club, 43 points (B9 C/back)

Third - Mandy and Andrew Horsley, Ruddington Grange Golf Club, 43 points

Fourth - Libby Carter, RPGC and Mel Hutchinson, Lingdale Golf Club, 42 points (B9 C/back)

Fifth - Sinead Corcoran and Colin Taylor, Rothley Park Golf Club, 42 points

 

26 JUNE: OLD JOHN SENIORS 

Winners - Mike Bruce (Rothley Park) & Sherod Winterton (Longcliffe) 46 points

Runners Up - Geoff Warren (Rothley Park) & Bruce Norridge (Rothley Park) 45 points

Third Place - David Marshall (Mickleover) & Martin Wightman (Chevin) 44 points

Fourth Place - Wilf Weighill (Longcliffe) & Dave Bunny (Longcliffe) 44 points

 

28 JUNE: LADIES OPEN AM-AM

Winners - Beverly Coleman, Debbie Spencer, Kathy Goddard and Yvonne Sutcliffe (The Warwickshire) 85 points

Runners Up - Anne Henry, Doreen Brown (Willesley), Suzanne Pretty (Longcliffe) and Julie Windridge (Scraptoft) 83 points (back 9)

Third Place - Diane Lowe, Dawn Lewis, Ginny Mulligan and Jenny Piecha (Rothley Park) 83 points (back 9)

Fourth Place - Gill Stacey, Barbara Upton, Lorraine Hopwell and Chris Parke (Mickleover) 83 points

Fifth Place - Amanda Morgan, Jan Dorn (Rothley Park), Maria Turnbull and Liz Senior (Ladbroke Park) 82 points

Nearest the Pin - Kathy Goddard (The Warwickshire)

Longest Drive - Alexis Cummings ( The Leicestershire)

25 JUNE - SENIOR MEN'S MILLENIUM AM-AM

Winners - Nick Asker, Richard Tuckwell, Mick Royall and Ray Holder

3 JUNE - MALCOLM FOX MIXED AM-AM STABLEFORD

Winners - Maz Sharpe, Tom Rees, Amy Banks and Tom Morgan (Rothley Park) 79 points (back 9)

Runners Up -  Mandy & Andrew Horsley (Ruddington Grange) & Jon and Angela Wright (Lingdale) 79 points (back 9)

Third Place - Mark Stacey, Claire Howells, Tim and Sue Spencer (Whittington Heath) 79 points

Fourth Place - James Quemby, Alice Quemby, Will Severn and Sinead Corcoran (Rothley Park) 78 points

 

Malcolm Fox winners   Malcolm Fox runners up

 

RESULTS 2017:

SUNDAY 27TH AUGUST: SHIRLEY ELLIS MIXED 4BBB

Winners - Caroline and Andy Simpson (Rothley) 44pts

Runners Up - Mr and Mrs Fern (Whittington Heath GC) 42pts

Third Place - Amy Banks and Tom Morgan (Rothley) 41pts

Fourth Place - Miss K Underwood and Mr P Frith (Birstall GC) 40pts

Fifth Place - Miss V Standring and Mr W Severn (Rothley) 40pts

Visitors Prize - Mr and Mrs Worthington (Northampton GC) 42pts

Winner Slirley EllisRunners Up Shirley Ellis

THURSDAY 24TH AUGUST: LADIES AM-AM

Winners - A Quemby, V Standring, J Piecha and M Sharpe (Rothley) 85 pts

Runners Up - K Kearton (Horsley Lodge GC), C Cole (Maywood GC), F Roberts and J Evans (Erewash) 83 pts

Third Place - A Freeman (Rothley), L Anderson, P Marlow (Cosby GC) and D Pearson (Nizels GC) 78 pts (back 9)

Fourth Place - H Byford, K Pole (Rothley), J Smith (The Leicestershire) and B Osborne (Bearwood Lakes GC) 78 pts

THURSDAY 17TH AUGUST: SENIOR MEN OLD JOHN 4BBB

Winners - Geoff Warren & Bruce Norridge (Rothley Park) 44pts

Runners Up - Richard Rees & Eric Harding (Rothley Park) 42pts

Winners Old John

SUNDAY 23 JULY: MALCOLM FOX OPEN

Winners -  Ms I Huggins, A Robinson, Mrs G Snelson and R Snelson (Wellingborough GC) 83 pts (countback)

Runners Up - Mrs J Matharu, S Matharu, Mrs L Cook and M Cook (Hinckley GC) 83 pts

Third Place - Ms A Banks, T Morgan (Rothley), Mrs J Banks and B Banks (Harpendon GC) 82 pts

Fourth Place - A Molson, G Molson, P Gilchrist and G Gilchrist (Wollaton Park GC) 80 pts

Visitors Prize - D Connell (Kedlestone Park GC), Ms A Connell (Horsley Lodge GC), Ms J Whatt and A Cox (Matlock GC) 80 pts

Malcolm Fox WinnersMalcolm Fox Visitors Prize

FRIDAY 16TH JUNE: MIDLAND PGA PRO-AM sponsored by JELSON HOMES

Professionals

Daniel Wood 69

Neil Evans 69

Chris Evans 69

Jason Timmis 68

Team

Winners - Graham Jelley, Bruce Wheeler, Russ Pytches and Sean Byrne (Prof) -18

Runners Up - Tom Bower, Chris Jee, Steve Barton and Andrew Willey (Prof) -16

Third Place - Nick Preedy, Olly Wright, Peter Kinder and Richard Reed (Prof) -14

Fourth Place - Rob Hughes, Jonno Arkle, Pippa Arkle and Ben Hall (Prof) -14

Fifth Place - David Ritchie, David Mayfield, Jo Mayfield and Bob Larratt -13

Nearest the Pin(s)

Hole 4: Professionals - Neil Evans; Men - Ian Agar; Ladies - Jo Mayfield

Hole 7: Professionals - Lian James; Men - David Mayfiled; Ladies - Jane Hebblethwaite

Hole 12: Professionals - Chris Evans; Men - Paul Stretton

Longest Drive(s)

Professionals - Mike Reed; Men - Ryan Brooks; Ladies Kim Turner

WEDNESDAY 7TH JUNE: LADIES OPEN (AM - AM)

Winners - H Morley, R Taylor, M Walker & S Scottam (Forest Hill ) 79 pts

Runners Up - G Hilton (Rothley), S Blood, T Allen and S Ayre (Hinckley) 77 pts (back 9)

Third Place - D Lakin-Hall, B Belcher, H Miller and D Corless (Olton) 77 pts

Fourth Place - B Colman, C Spinks, S Draper and M Pendrey (The Warwickshire) 75 pts

Fifth Place - M Carnell, J Thomas, L Rumley and G Gellatly (Chevin) 74 points (back 9)

THURSDAY 11TH MAY: LADIES INVITATION 4 BALL BETTER BALL

Winners - G.Hilton, B.Weston (RPGC), A. Austin (Parkhill) and L.Harris (Cosby) 84 pts

Runners Up - A.Morgan, J.Dorn (RPGC), L.Senior and M. Turnbull (Ladbroke Park) 82 pts

Third Place - A.Fox, J.Barbrook (RPGC), C.Smith (Birstall) and M. Kerr (Greetham Valley) 81 pts (back 9)

Fourth Place - K.Turner, L.Burrows, T.Hercock (Rushcliffe) and I.Moody (Longcliffe) 81 pts

 

Come and enjoy our quiet fairways

Get in touch

Telephone 0116 2302809

Email clubmanager@rothleypark.co.uk

Tee Booking

Please call 0116 2302809

Call Between 08.30 to 16.30